Parcul Central al Sighisoarei si-ar putea schimba numele in Parcul Unirii.
Parcul Central al Sighisoarei si-ar putea schimba numele in Parcul Unirii.
Propunerea a venit din partea sighisoreanului Nasca Grigore, membru al Asociatiei Tabla de sah si urmeaza a fi prezentata in sedinta Consiliului Local Sighisoara.
Semnatarul acestei cereri a precizat ca astfel s-ar reveni la vechea denumire a parcului, in perioada interbelica Parcul central din Sighisoara purtand numele Parcul Unirii.
Cererea sighisoreanului vine in contextul in care anul acesta este Centenarul Marii Uniri.
Acceptarea propunerii sighisoreanului nu ar aduce costuri suplimentare, nefiind necesare schimbari de adrese in acest caz.
Sighisoara la Targul de Turism al Romaniei.
Sighisoara la Targul de Turism al Romaniei.
Tobosarul Cetatii prezent la deschiderea oficiala a Targului.
A inceput Targul de Turism al Romaniei. Sighisoara este reprezentata la Targ la standul judetului Mures, fiind prezenti cu ofertele orasului nostru un reprezentant al Centrului National de Informare Turistica si Tobosarul Cetatii .
Astăzi a început a 39-a ediţie a Târgului de Turism al României, care poate fi vizitat până pe 25 februarie, în noile pavilioane ale Centrului Expoziţional Romexpo.
La Târg pot fi văzute ofertele de Paşti, city-break-uri sau early booking pentru sejururi şi excursii în sezonul primăvară-toamna 2018.
De-asemenea, organizatorii prezintă mii de pachete care vizează turismul cultural, rural sau de business, cel de tratament, destinaţiile exotice, croazierele şi turismul de aventură .
Peste 290 de agenţii şi tur-operatori expun pe o suprafaţă de peste 15.000 de metri pătraţi
În vederea promovării Sighișoarei și, implicit pentru atragerea unui număr cât mai mare de turiști, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică din cadrul Municipiului Sighișoara, a realizat materiale de promovare a obiectivelor turistice și a evenimentelor culturale care se vor desfășura pe parcursul anului, pe care le distribuie vizitatorilor în cadrul târgului.
De asemenea, la aceasta editie a targului, este promovată și aplicația SIGHIȘOARA CITY APP, lansată de Municipiul Sighișoara în luna noiembrie a anului trecut.
SIGHIȘOARA CITY APP este un proiect bazat pe informarea potențialilor turiști, creșterea fluxului de consumatori de servicii turistice din municipiul Sighișoara.
Aplicația conține informații despre posibilitățile de cazare și despre restaurante, baruri, cafenele, dar și informații turistice, o secțiune care conține informații utile pentru orice turist.
Targul de Turism va fi deschis pana duminica 25 februarie la ora 16.00 iar biletul de intrare pentru adulţi, inclusiv studenţi este de 10 lei/zi. Copiii sub 7 ani, persoanele cu dizabilităţi şi persoanele instituţionalizate au intrarea gratuită.
Doina Rusti şi-a lansat romanul şi la Sighişoara.
Doina Rusti autoarea romanului ” Mâța Vinerii” o imixtiune de poveste istorică şi balcanologie lingvistică a fost prezentă în oraşul nostru .
Lansarea carţii a avut loc în Amfiteatrul Colegiului Naţional „Mircea Eliade”, iar profesor de limba şi literatura română Alina Cordoş a prezentat-o pe Doina Rusti drept una dintre cele mai pregnante voci literare feminine a epocii noastre.
Romanul ” Mâța Vinerii”, autor Doina Rusti, poate fi găsit şi în librăriile sighişorene.

Vernisaj expozitional la Sighişoara
La Centrul Naţional de Informare şi Promovare Turistică ( Sala Sander) a avut loc vernisajul expoziţiei de pictură ” Armonii de toamnă mureşene”.
Expoziţia conţine lucrări realizate de artiştii plastici: Marinela Mantescu, Viorica Lenuţa, Lia Popescu, Klara Pădurean, Veress Zsuzsa, Kristina Balazs, Mihai Potcoavă, Mihai Marin Cârstea, David Croitor, Rareş Kerekes, Corneliu Drăgan, Ammar Alnahhas, Corneliu Vana. Lucrările au fost realizate în cadrul unei tabere de creaţie organizată anul trecut de Asociaţia Localităţiilor Istorice şi de Artă din Romania, la Tg. Mureş .
Lucrările realizate în cadrul taberei sunt cuprinse într-o expoziţie itinerantă ce străbate mai multe localităţi, la Sighişoara acestea fiind aduse de la Cluj Napoca unde au fost expuse zilele trecute.
Handbal în weekend la Sighişoara
Sâmbătă suntem aşteptaţi la meci pentru a susţine echipa oraşului HCM Sighişoara în partida pe care o vor disputa de la ora 18.00 la Sala Polivalenta Radu Voina în compania echipei HC Sibiu.
Este un meci din Divizia A, seria B, etapa a XVII-a iar intrarea este gratuită.
Surpriză pentru conducătoarele auto ce au trecut prin Sighişoara
Doamnele şi domnişoarele au fost oprite în trafic de către agenţii Biroului Politie Rutieră Sighişoara, Tomuleţ Călin agent şef principal şi agent şef adjunct Fleşariu Adrian.
Aceştia au oprit conducătoarele auto pentru a le oferii mărţişoare şi a le ura o primăvară frumoasă. Gestul a fost apreciat de către conducătoarele auto.
Au fost oprite în trafic şi şoferiţe în pregătire pe şcoli de şoferi, şoferiţe începătoare care ne-au declarat că pentru prima dată după ce au primit carnetul au fost oprite şi că se bucură că nu pentru o abatere ci pentru un mărţişor, iar alte şoferiţe şi-au adus aminte că acţiunea s-a desfăşurat şi în alţi ani şi au felicitat poliţiştii sighişoreni că păstrează tradiţia.


Sighişoara a găzduit Cupa Liviu Antal
Sighişoara a găzduit Cupa Liviu Antal, editia a III-a.
Meciurile s-au disputat la Sala Polivalentă Radu Voina din Sighişoara 
În urma disputării meciurilor, sâmbătă la categoria de varstă 2006-2007, clasamentul a fost următorul:
Locul 6 – Şcoala de fotbal Liviu Antal Sighişoara
Locul 5 – Korona Braşov
Locul 4 – Odorheiul Secuiesc culoarea portocalie
Locul 3 – ACS Mineru Bălan
Locul 2 – Odorheiul Secuiesc culoarea alba
Locul 1 – ASA – Târgu Mureş
Duminică au jucat fotbaliştii din grupa de vârstă 2008-2009 iar clasamentul a arătat astfel:
Locul 6 – Juvenes Târgu Mureş
Locul 5 – CS Luceafărul Cluj Napoca
Locul 4 – Viitorul Cluj Napoca
Locul 3 – Şcoala de fotbal Liviu Antal Sighişoara
Locul 2 – ACS Mureşul Luduş
Locul 1 – Academia Luceafărul Cluj Napoca.
În ambele zile de turneu au avut loc festivităţi de premiere la Sala Polivalentă Radu Voina.
Antrenorul Şcolii de fotbal Liviu Antal Sighişoara, Lazar Alexandru ne-a declarat că speră ca anul viitor această competiţie să se desfăşoare pe o perioadă şi mai lungă de timp şi să reunească un număr şi mai mare de sportivi. 

Târg de Nunţi la Sighişoara
Prima ediţie a Târgului de Nunţi de la Sighişoara a fost un succes.
În acest weekend, sute de cupluri din Sighişoara dar şi din împrejurimi au venit la Târg pentru a se întâlni cu expozanţii, a vedea ofertele şi a beneficia de consiliere pentru o nuntă reusită.
Organizatorii târgului ne-au declarat că au încercat să vină în sprijinul mirilor şi al mireselor dar şi în sprijinul firmelor specializate în organizarea unor astfel de evenimente.
39 de expozanţi au fost prezenţi la târg aceştia prezentându-şi ofertele şi serviciile precum şi trendurile în materie de organizare nunţi.
În ultima zi a Târgului a avut loc şi extragerea tombolei cu premii pentru vizitatori, premiile au constat în cină romantică, intrări la SPA şi masaje.
Pentru că Târgul de Nunţi a fost o reusită înca de la prima ediţie, organizatorii îşi propun să reitereze evenimentul şi anul viitor.
Voi știați de aplicația Sighișoara Audio Video Guide?
Sighișoara Audio Video Guide este o aplicație pentru mobil, valabilă în limbile română, engleză și germană, de unde puteți afla mai multe informații despre (bineînțeles) Sighișoara.
Ce părere aveți despre ea?
Biroul Regional UNESCO Veneția organizează un seminar la Sighișoara
Biroul Regional UNESCO Veneția împreună cu Ministerul Culturii, cu sprijinul Primăriei Municipiului Sighişoara, al Consiliului Judeţean Mureş și al Institutului Național al Patrimoniului organizează seminarul naţional „Protejarea patrimoniului mondial: managementul situaţiilor de urgenţă şi planificarea turismului durabil”, în perioada 30 septembrie – 3 octombrie 2015.
Motivul pentru care evenimentul este organizat în Sighișoara nu este întâmplător, orașul medieval fiind unul dintre cele mai bine conservate din Europa și inclus în patrimoniul cultural UNESCO în 1999.

Seminarul se adresează managerilor de situri aparținând Patrimoniului Mondial din România și urmărește cunoșterea pericolelor reale și potențiale în care se află Patrimoniul Mondial al României și găsirea soluțiilor pentru evitarea și rezolvarea acestora.
Evenimentul va avea loc în fosta Sală Sander a Centrului Naţional de Informare Turistică.




