Fundația Prințului Charles a investit peste 1 milion de lire sterline în România. O parte dintre acesti bani au fost investiti in zona noastra.

Fundația Prințului de Wales în România a investit în țara noastră, în cei 3 ani de existență, peste un milion de lire sterline, conform directorului executiv, Aura Woodward.

Fundația Prințului de Wales este o organizaţie caritabilă ce susţine păstrarea patrimoniului, agricultură şi dezvoltarea durabilă a României. Misiunea organizaţiei este de a îmbunătăţi calitatea vieţii oamenilor, mai ales a celor ce trăiesc în spaţiul rural, care pot participa la cursuri de pregătire practice, care să-i ajute în găsirea unui loc de muncă.

„Prințul de Wales a vizitat pentru prima dată România în 1998. Prințul Charles s-a reîntors în România aproape în fiecare an de atunci pentru a susține moștenirea arhitecturală unică a României și peisajul natural, precum și alte proiecte ce pot contribui la dezvoltarea rurală a țării. Printul a sprijinit si Fundatia Mihai Eminescu Trust ce isi are sediul in Turnul Cojocarilor din Cetatea Sighisoara dar a facut investitii importante si in Viscri si in alte localitati rurale din zona.