Pregatiri pentru Festivalul Sighisoara Medievala

Au inceput pregatirile pentru Festivalul Sighisoara Medievala.
Cavalerii isi pregatesc arenele de lupte iar pe stradele Cetatii au aparut stindardele acestora.

Festivalul Sighisoara Medievala incepe maine cu parada programata la ora 16.30 din Centrul orasului catre Cetate.
Va prezentam mai jos programul festivalului

FESTIVALUL SIGHIȘOARA MEDIEVALĂ

EDIȚIA a XXV-a

27 – 29 iulie 2018

 

Vineri, 27.07.2018

 

Centrulmunicipiului – Cetateamedievală

16:30 – 18:00Parada de deschidere

PiațaMare

16:00 – 16:30 VernisajExpozitie – Casa Cu Cerb

18:00 – 18:45Concert CAPELLA ALL’ANTICO – Polonia

18:50 – 19:35 Concert HUNIADI CANTORES – Hunedoara

19:40 – 20:25Concert TRUVERII – Bucuresti – „De drag de domnite”

20:30 – 21:15 Concert CIMPOIERII DE TRANSILVANIA – Hunedoara

21:20 – 22:30 Concert BORDO SARKANY – Ungaria

 

Curtea Comedianților

12:30 – 13:00Ateliere CURTEA – DANSURI ISTORICE

15:00 – 15:30Atelier CURTEA COMEDIANTILOR- jocuriteatrale

15:30 – 16:00Atelier CURTEA –Muzica

18:10 – 19.00 Teatru commedia dell’arte – grupul SKEPSIS – Alba Iulia

19:00 – 19:10 Farsamedievala – Compania STUDIO 24 –Bucuresti

19:15 – 19:40 Atelier dansuri– NOSA

19:45 – 20:25 Teatru STRADA – Brasov

20:45 – 21:15Commedia dell’arte IL LUOGO IN BUIO – Italia

21:20 – 22:10Teatru de Umbre – Povestiledin  Canterbury – PETER PAN – Ploiesti

Tabăra Atelierelor

12:30 – 13:00 AteliereCopii – MEDIEVAL ART

13:00-13:30AteliereCopii – caligrafiemedieval

13:30-14:00AteliereCopii – MEDIEVAL ART

15:30-16:00Jongleri cu steaguri ARTGOTICA

18:10-19:00ActivitatiAteliere – Medieval Art-Karavanadel Sol

19:00-19:30AteliereCopii – caligrafiemedieval

19:30-20:00ActivitatiAteliere – TeatruKaravanadel SOL

20:00-21:00ActivitatiAteliere – Medieval Art – Karavanadel Sol

Tabăra Cavalerilor

14:30-15:30Activitati de tabara

18:15-18:50Activitati de tabara + spectacol STRAJERII DE BISTRITA

19:00-19:35Activitati de tabara + spectacol TERRAUTRASILVANA – Brasov

19:45-20:20Activitati de tabara + spectacol PALADINII TERRAMEDIES – Medias

20:30-21:05Activitati de tabara + spectacolScutierii de Mhurlbach–Sebes

 

Arena Cavalerilor

18:30-19:00 – jocuri copii si Atelier de dansuri medievale NOSA

19:00-20:30– tir cu arcul pentru copii Terra/ Strajerii / Matei

20:30 – 21:00 – jonglerii cu steaguri – ARTGOTICA

21:00 – 21:30 – Dansurimedievale NOSA

21:45 – 22:30 – spectacol de foc – ARTGOTICA

 

Sâmbătă, 28.07.2018

PiațaMare

10:30-11:15Spectacol STRAJERII DE BISTRITA

11:25-12:15Spectacol PALADINII DE TERRA MEDIES

12:20-13:00Spectacol TERRAULTRASILVANA

14:30-15:00Concertestradale

17:00-17:30Dansurimedievale cu NOSA –Bistrita

17:30-18:20Concert TRUVERII –Bucuresti

18:30-19:20 Concert CIMPOIERII De Trasnilvania

19:30-20:20 Concert SPIRITUAL SEASON –Ucraina

20:30-21:30 Concert BORDO SARKANY –Ungaria

Curtea Comedianților

10:30-11:00 Teatru pentru  copii STRADA – Brasov

11:00-11:40 Teatru pentru copii „PACALA” – Compania STUDIO 24

11:40-12:30 Teatru cu Papusi – Compania Peter Pan 

12:30-13:00 Spectacol tabara medievala A FI – Sighisoara

13:00-13:30Ateliere CURTEA COMEDIANTILOR -dansuri istorice

13:30-14:20 Teatru pentru copii cu papusi  UNATC – Bucuresti

14:20-15:00Atelier CURTEA COMEDIANTILOR – jocuri teatrale

16:00-16:30 Ateliere dansuri NOSA

16:30-16:45Farsa medievala STUDIO 24

16:45-17:05 Teatru LEGENDA „TRISTAN SI ISOLDA” – ACTUL 2

17:20-17:50 Atelier de magie MAGITOT – Bucuresti

18:00-18:50 Teatru commedia dell’arte – grupul SKEPSIS – Alba Iulia

19:00-19:30Ateliere CURTEA COMEDIANTILOR

19:30-20:00Farsa medievala STUDIO 24 –Bucuresti

20:00-20:30 Jonglerii cu steaguri – ARTGOTICA – Sibiu

20:30-21:00Ateliere CURTEA COMEDIANTILOR

21:00-21:30Teatru de Umbre – Tristan si Isolda – D’ARTAMI – Bucuresti

 

Tabăra Atelierelor

10:30-11:30 Ateliere Copii

11:30-12:30 Teatru pentru copii Clubul Copiilor – Sighisoara

12:30-13:00 Teatru copii – Karavana del SOL

13:00-13:30 Teatru pentru copii Teatrul STRADA -Brasov

15:30-16:00Ateliere + miniconcertmuzicamedievalaKaravana del SOL

16:00-17:00AteliereMateisiMedievalArt

17:00- 20:00Ateliere

TabăraCavalerilor

10:30-13:00Activitatitabara

15:00-15:30Jonglerii cu steaguri ARTGOTICA

15:30-15:50Teatru LEGENDA „TRISTAN SI ISOLDA” – ACTUL 1

16:00-16:45Activitati de tabara + spectacol PALADINII TERRAMEDIES

16:50-17:35Activitati de tabara + spectacol TERRAUTRASILVANA

17:40-18:25Activitati de tabara + spectacol STRAJERII DE BISTRITA

18:30-19:00SpectacolScutierii de SEBES

19:00-21:00Activitatitabara

Arena Cavalerilor

11:00-12:00 Repetitii, expozitie, animatie – Basme cu Cai

12:00-12:30 Jocuricopii

12:30-13:00 Tir cu arculMatei Medieval

13:00-13:30 Tir cu arculStrajerii de Bistrita

13:30-14:00 Tir cu arcul – TERRAULTRASILVANA

18:00-18:30 Jonglerii cu steaguri – ARTGOTICA

18:30-20:00 Incercarilecavalerilor

20:00-20:20 Teatru itinerant – LEGENDA „Tristan siIsolda” – Actul 3

20:30-21:00 Dansurimedievale NOSA

21:00-22:00 Spectacol cu cai – Basme cu cai

22:00-23:00 Spectacol de foc – PALADINII de Terra Medies

 

TURNUL ARTELOR

15:30-16:10 Teatru de Umbre -Compania Peter Pan

16:15-17:00 Concert lumealuiDowland -Cristi LAZAR

19:30-20:15 Recital teatralo gastronomic – ALCHIMIE 1 – Ioana CRACIUNESCU si Pedro NEGRESC

SALA SANDER

13:45-14:15 Conferinta – Inceputuri Festival Medieval

14:30 – 15:30 Conferinta – despretrubadurisi concert lauta -Nicola Szekely

15:30-16:10 Recital de poeziemedievala – Eugenia Serban

18:30-19:20 Concert Cappelaall’Antiquo

 

Duminica, 29.07.2018

Piața Mare

11:00-11:30SpectacolScutierii de Mhulchbach–Sebs

11:30-12:30Spectacol STRAJERII DE BISTRITA

12:30-13:15Spectacol TERRAULTRASILVANA

13:15-14:00Spectacol PALADINII DE TERRA MEDIES

16:00-16:30Jonglerii cu steaguri– ARTGOTICA

16:30-17:00Teatru LEGENDA „TRISTAN SI ISOLDA” – ACTUL 6

17:00-17:50Concert HUNIADI CANTORES – Hunedoara

18:00-18:50Concert SPIRITUAL SEASON –Ucraina

19:00-19:50Concert TRUVERII –Bucuresti

20:00-21:00Concert BORDO SARKANY –Ungaria

CurteaComedianților

11:00-11:30 Teatrupentrucopii STRADA

11:30-12:00 Teatrupapusicopii Peter Pan

12:00-12:40 Teatru PACALA – STUDIO 24

12:45-13:30 Teatrupapusi UNATC – Bucuresti

13:30-14:00 Teatrupapusicopii Peter Pan

14:45-15:00 Farsamedievala STUDIO 24 –Bucuresti

15:00-15:30 Ateliere de muzica cu trubaduriifestivalului

 

 

 

 

15:30-16:00 Teatru LEGENDA „TRISTAN SI ISOLDA” – ACTUL 5

16:00-16:30 Dansuri NOSA – Bistrita

16:30-17:00 Atelier de magie MAGITOT – Bucuresti

17:10-17:40 Atelier CurteaComediantilor – dansuriistorice

17:40-17:50 Farsamedievala STUDIO 24

18:00-19:00 Teatru commedia dell’arte – grupul SKEPSIS

19:00-20:00 Teatru UNATC

20:00-20:30 Atelier CurteaComediantilor – POIURI

 

TabăraAtelierelor

10:30-21:30 Atelierepentrucopii

12:30-13:00 TeatrucopiiTrupa STRADA

13:00-13:40 Teatru cu copiiClubulCopiilor – Sighisoara

13:40-14:10 TeatrucopiiKaravana del SOL

16:00-16:30 Ateliere + miniconcertmuzicamedievalaKaravana del SOL

16:30-18:00 ATELIERE

 

 

 

 

 

 

TabăraCavalerilor

10:30-13:00 Activitatitabara

13:00-13:30 Farse – Strajerii de Bistrita

13:30-14:00 DANSURI NOSA

14:00-14:20 Teatru LEGENDA „TRISTAN SI ISOLDA” – ACTUL 4 – Casa Venetiana

15:40-16:25 Activitati de tabara + spectacol PALADINII TERRAMEDIES

16:35-17:20 Activitati de tabara + spectacol TERRAUTRASILVANA

17:30-18:15 Activitati de tabara + spectacol STRAJERII DE BISTRITA

18:30-19:20 Activitati de tabara + spectacolScutierii de Mhurlbach – Sebes

19:30-20:00 Jonglerii cu steaguri – Artgotica – Sibiu

20:00-21:00 Activitati de tabara

21:20-21:30 Dansulprincipelui de Transilvania – Atelier Curtea

21:30-21:45 VIDEOMAPING

21:45-22:15 MuzicaTrubadurilorFestivalului– adunare la Turnul cu ceas

22:15-22:30 Coborare din cetatesiinchidere

 

Arena Cavalerilor

11:30-12:30Jocuricopii ,expozitiianimale, activitatiBasme cu Cai

12:30-12:00Tir cu arculMatei Medieval

12:00-12:40Tir cu arcul LOT TERRALTRASILVANA

12:40-13:00Tir cu arculStrajerii de Bistrita

13:00-14:00Concurs tir cu arculamatory

18:00-18:30Jonglerii cu steaguri– ARTGOTICA

18:30-19:00Concurs tir cu arculcavaleri

19:00-20:30Incercarilecavalerilor – participaricavaleri din Medias, Brasov, Bistrita

20:30-20:50Dansurimedievale CAVALERI

21:00-21:45Spectacol cu cai – TeutoniiTransilvaniei

21:45-22:30Spectacol de foc – Trupa SIRIUS –Bistrita

22:30-22:45INCHIDERE

TURNUL ARTELOR

12:00-14:00Conferință

15:30-15:40Concert la LautaNicolaeSzekely

16:00-16:30Teatru de Umbre – Tristan siIsolda – D’ARTAMI –Bucuresti

19:00-19:50Recital teatralo gastronomic – ALCHIMIE 2 – Ioana CRACIUNESCU si Pedro NEGRESC

SALA SANDER

14:00-14:40Concert la lauta – Cristi Lazar

14:45-15:30Recital de poezie – Cosmin SOFRON

*Organizatorulîșirezervădreptul de a face modificări în program.